מהפך בעולם החניה הירושלמי

 

9.4.18 מערכת חניה

 

עיריית הבירה מתכננת להקים חברה כמו 'אחוזות החוף' בתל אביב, כדי שתנהל ותפתח חניונים ברחבי העיר • הסנונית הראשונה: הוצאת חניון העירייה מידי הזכיין והעברתו לחברה עירונית 

 

 

מצוקת החניה בירושלים מולידה מהפך: העירייה מתכננת ליצור סדרים חדשים בענף, כבר מהחודש, ולהעביר חלק מהחניונים לידי חברת עירונית, בדומה למה שנעשה בתל אביב. הצעד הראשון בדרך להקת הגוף החדש היא להעביר את ניהול חניון הגדול של כיכר ספרא לידי לעירייה (הוא ינוהל באמצעות חברת הבת 'עדן') ולהוציאו מהידיים של הזכיין. למעשה, זהו הצעד הראשון בתוכנית האסטרטגית של העירייה להקים זרוע עירונית שתנהל חניונים. הכוונה היא כי אותה חברה גם תפתח שטחי חניה חדשים.

 הדבר דומה לקונספט של חברת 'אחוזת חוף', המנהלת חניונים עבור עיריית תל אביב.

הגוף החדש, כך מסתמן, יקבל לידיו חניון ענק נוסף, תוצאה של מספר שטחי חניה שיאוחדו. הכוונה היא לחבר במעבר תת-קרקעי את חניון כיכר ספרא עם החניון של מתחם קמפוס בצלאל, אותו מתחם שנבנה כיום במגרש הרוסים בצמוד לעירייה. נראה כי הכוונה היא שגם חניון זה ינוהל בידי 'עדן'.

ולגוף החדש מתוכנן כבר חניון שלישי שיעבור לידיו. מדובר בחניון שיקום בקרוב ואשר יפעל במתחם מנורה מול ז'רר בכר במרכז ירושלים. במתחם זה יוקמו מספר בתי הספר למשחק, לסרטים ואומנויות הבמה. רק לאחרונה נבחר הקבלן המבצע ולאחר שחפירת הבור הסתיימה כבר לפני מספר חודשים. תחל בקרוב בניית החניון עצמו.

 בנוסף לחניונים החדשים, מקודמת תכנית להקמת מתקנים טכנולוגיים נוספים שמהווים מכפילי חניה כדוגמת גלגל החניה בחניון בית מזיא במסילת ישרים במרכז העיר. מתקן זה זוכה להצלחה, והוא תפוס ברוב שעות היום

לגבי התשלומים, נראה כי שבלב זה לא צפויים להשתנות התעריפים בחניון של כיכר ספרא, אבל יכול להיות שתהיה בשורה לנהגים הירושלמים, נבחנת האפשרות לאפשר תעריפים מופחתים לתושבי הבירה בחניונים שיהיו בשליטת הגוף החדש. 

 

 

כך זה עובד בתל אביב:

בתל אביב אחראית על החניה המוניציפאלית חברת אחוזות החוף. היא נוסדה בשנת 1960 כחברה פרטית, אבל לימים הפכה לחברה ממשלתית/עירונית, אשר יעדה המרכזי פיתוח אזור "הסיטי" באזור מנשיה. הטוויסט לגבי אופי החברה חל בשנות ה-80, אז הפכה אחוזות החוף לחברה בבעלות עירונית מלאה. לפני 21 שנה החליטה הנהלת עיריית תל אביב יפו על הסבתה לחברה המתמחה בניהול, תפעול חניונים עירוניים במרחב תל אביב יפו. באמצע שנת 1999 הורחבו תחומי הפעילות והאחריות של החברה והיא הפכה לזרוע ביצועית עיקרית של העירייה ליישום תוכניות התנועה, חניה ותחבורה עירונית.

בהדרגה אחוזות החוף נכנסה בהדרגה לפעילויות נוספות בתחום ניהול פרויקטים ותפעול מתחמים מרכזיים בעיר. כיום החברה מפעילה עשרות רבות של חניות ברחבי תל אביב, ומפעילה מדיניות מסודרת של תשלומים, אבטחה ועוד. 

 

 

 

 לקריאת גיליון 39 המלא - לחץ כאן

 

Enter your title here