קיימים כשלים בהנחיות לתכנון מתקני חניה אוטומטיים ומכאניים

 

 יום העיון לנושא החניונים האוטומטיים התקיים לאחרונה • בין המרצים: יוסי אליעזר, יועץ תכנון ופיקוח פתרונות חניה, שמבקש להסב את תשומת לב הרשויות בנוגע להנחיות הקיימות לתכנון חניונים אלו

 

 

 

קיים בלבול תכנוני בכל הקשור להנחיות לתכנון חניונים אוטומטיים וגרוע מכך – רשלנות בכל הקשור לאישור המתקנים: אלו חששות שהעלה יוסי אליעזר, יועץ תכנון ופיקוח פתרונות חניה, ביום העיון על החניונים האוטומטיים.

יום העיון מטעם איגוד המהנדסים התקיים החודש ובו השתתפו למעלה מ-100 מהנדסים, יזמים, מנהלי פרויקטים, נציגי רשויות, חברות פרטיות וחברות ציבוריות.

הוא החל בסקירה כללית על ידי המהנדס נתן שטראוס, המשיך בהצגת פתרונות חניה אוטומטיים על ידי אלעד חוזינוב מחברת אינטרפז והיועץ יוסי אליעזר. כמו כן, הוצג נושא החניונים מנקודת מבטו של היזם. מי שהרצתה בנושא זה היא אלונה בראון מחברת בית וגג וחניונים אוטומטיים במרחב הציבורי והעסקי ובני שיק מחברת אוטו פארק.

ערן גולדפרב מחברת סאן פארק נתן הרצאה על פרויקטים שבוצעו ברחבי העולם, לצד סקירה טכנולוגית ואיליה חרקובר מחברת פארקינג קיט הציג פתרונות חניה מודולאריים.

 

 

 

 

נתן שטראוס התייחס לכנס המוצלח וסיפר שכאשר הוזמן להציג סקירה בנושא מתקני חניה אוטומטיים ביום העיון, הוא לא שיער את מידת ההתעניינות שהכנס יעורר. "האולם היה מלא. ואנשים שביקשו להירשם בימים האחרונים נדחו מחוסר מקום.

הקהל היה מגוון וכלל מהנדסי תנועה, מנהלי פרוייקטים, אדריכלים, ספקי ציוד חניה ועוד.

ההתעניינות באה לביטוי גם  בהקשבה לסקירה שהצגתי וגם בשאלות ושיחות שקיימתי בהפסקה ולאחר המפגש.

אני מאמין כי המודעות לפתרונות הקיימים בתחום והאפשרות לתת פתרונות בנושא החנייה באמצעות טכנולוגיות אלה התפתחו מאד בתקופה אחרונה והשימוש במערכות אלה יגדל מאד בהמשך."

לאור הביקוש הרב ליום העיון איגוד המהנדסים פתח הרשמה ליום עיון נוסף אשר יתקיים בתאריך 22.6.2016.               

ביום העיון הסב אליעזר את תשומת ליבם של המשתתפים לנושא האכיפה והפיקוח של החניונים האוטומטים והמכניים וטען כי כי קיימת אי בהירות וחוסר אכיפה בתחום החניונים הללו. לדבריו, "הכשלים קיימים כבר בשלב של ההנחיות לתכנון חניה. קיימת אי בהירות בהרבה פרמטרים וישנן הרבה פרשנויות. מהנדס X יכול לקרוא את ההנחיות ולהבין אותן אחרת ממהנדס Y. זה דבר שמשרד התחבורה אמון עליו, והוא חייב לתקן ולהתאים אותן למציאות הנוכחית ולעשות בהן סדר. קיימות סתירות בין סעיפים, וזה יוצר בלבול ברשוית ואצל המהנדסים ואין אחידות- כל אחד מתכנן או בחומרה או בהקלה, לפי איך שהוא רואה לנכון."

בשלב המתקדם של ביצוע הבנייה ואישור המתקנים קיימת, כך טען אליעזר, רשלנות מטרידה שמהווה בעיה מבחינת הצד הביטוחי והבטיחותי- שחס ולילה אדם יפגע כתוצאה מרשלנות. "בהנחיות לתכנון מתקני חניה, אחד הקריטריונים הוא שתתבצע ביקורת  של מהנדס מוסמך מטעם משרד התמ"ת (כיום הכלכלה והתעשייה). אלא שבפועל הדבר לא תמיד נעשה בגלל מכתב שיצא בעבר בנושא מטעם המשרד בו הם מתנערים מאחריות בביצוע בדיקת הביקורת התקופתית,  והנוסח שבו גורם להרגשה בקרב מתכנני מתקני החניה, כי אינם חייבים לדאוג שביקורת זו תתבצע . "אותה הבדיקה בודקת את המתקן ואת הבטיחות סביבו. אם חס וחלילה יקרה אסון, חברת הביטוח תבקש את תסקיר הבדיקה."  אומר אליעזר.

 

 

בהנחיות לתכנון ישנם שלושה תנאים: שהמתקן יעמוד בהנחיות התכנון (פרק ה' מתקנים מכאניים לחניה), שהם יישאו תו-תקן ויעברו ביקורת של משרד הכלכלה והתעשייה. "לפחות שניים מהסעיפים לא נאכפים", טוען אליעזר.

בנוסף, תו התקן הישראלי אימץ את הסטנדרטים של תו התקן האירופאי, ועל פיו מתקן החניה צריך להיבדק כמוצר סידרתי או בבדיקה פרטנית (בהתאם לחברה ולמוצר). "סעיפים אילו מרחפים באוויר כאילו ואינם קיימים אך למעשה הם מחויבים ע"פ ההנחיות אך לא מבוצעים ולא נאכפים."

הממד הנוסף, שעל פי אליעזר, אינו מבוקר כראוי הוא סביבת מתקן החניה. סביבה זו חייבת לעמוד בחוק התכנון והבנייה לעניין מעקות ומסעדים. "לא אחת אני פוגש מתקנים שהסביבה שלהם היא רשלנית וזה יכול לגרום לאנשים ליפול ולהיפצע".

על פי אליעזר, גם בעניין הזה ישנה אי בהירות. הוא טוען כי נתקל במצבים בהם ישנה חובה לשים מעקה כדי למנוע נפילה, אלא שאותו מעקה לא מונע הכנסת יד או רגל, שעלולים להיפצע עם תזוזת הרכב בתוך המתקן וחמור מכך לעיתים ישנו חוסר במעקות שנועדו "לרווח" את החניה, דבר שנעשה ע"ח הבטיחות ובניגוד לחוק התכנון והבנייה לעניין מעקות ומסעדים.

ממכון התקנים נמסר בתגובה: "קיים תקן ישראלי 5437 לחניונים אוטומטים. מדובר בתקן שאינו מחייב. יש לציין כי מכון התקנים הישראלי מרכז את כתיבת התקנים , אך אינו אחראי על אכיפתם (הרגולטור אחראי  על האכיפה). בשל העובדה שהתקן אינו מחייב, בצענו מעט מאוד בדיקות בתחום זה. יחד עם זאת, מכון התקנים הישראלי ערוך ומוכן לבצע בדיקות לדרישת הלקוחות".

ומה אומרים במשרד התחבורה: "הנושא אינו תחת אחריותנו"

 

 

 

Enter your title here